.
Araba nasıl sürülür ve kullanılır

DİREKSİYON EĞİTİMİ TEORİK ANLATIM

A. TAVSİYELER

1.Araç motor yağını ,cam suyunu,radyatör suyun haftada en az 2-3 kere mutlaka kontrol ediniz.

2.Akü suyunu kontrol ediniz (buharlaşmadan dolayı eksilme olabilir)

3.Akü kutup başları oksitlenme yaptıysa sıcak (kaynar su) kutup başlarına dökerek oksitleri temizleyin ve kutup başlıklarına gres yağı sürmeyi ihmal etmeyin.

4.Aracınıza binmeden önce ve aracınızdan indikten sonra mutlaka aracınız etrafına bir tur atın lastiklere ve kaportayı inceleyin.

B.ARACIMIZI TANIYALIM

1.Aracımızın göstergelerini tanıyalım hangi işaret ne anlama geldiğini mutlaka bilelim.

2.Direksiyonun sağında ve solunda bulunan kolların ne işe yaradığını öğrenelim

3.Direksiyonun altında bulunan Sol baştan sırasıyla Debriyaj – Fren - Gaz pedallarını yerlerini ve işe yaradığını bilelim (Sol ayak sadece debriyajı kullanacak sağ ayak ise hem fren hemde gaz pedalını kullanacak sol ayak ile KESİNLİKLE AMA KESİNLİKLE FRENE BASILMAYACAK.

4.Vites kolunun nerde olduğunu ve nasıl kullanılacağını viteslerin yerini kavrayalım

5.El freninin nerde olduğunun ve nasıl kullanılacağını bilelim

C.ARAÇ KULLANMAYA HAZIRLIK
1.Sürücü koltuğunun kendi boyumuza göre ayarlanması.

2.Arka görüş aynalarının (dikiz aynaları) ayarlanması.

3.Emniyet kemerinin takılması ve öneminin bilinmesi.

4.Debriyaj pedalına basarak Vitesi Boş konumuna getirilmesi (El freninin çekik olmadığı durumlarda sağ ayağımız frende olması lazım aksi takdirde araba kayar gider.
D.ARACIMIZI HAREKETE HAZIR HALE GETİRME
1.Gerekli bütün ayarlamaları yaptıktan sonra Sol ayağımız ile debriyaja sonuna kadar basacız.
2.Vitesimizi kalkış vitesi olan 1. Vitese takacağız ve kontak anahtarını (marş anahtarını) ön cama doğru çevirmek suretiyle aracımıza ilk hareketi vereceğiz.
3.Aracımızın bulunduğunu konuma göre Sol / sağ tarafa sinyal vererek önümüzden veya arkamızdan gelecek olan araçları uyarmalıyız.
4.Evet işin en ince ve en hassas noktası olan aracımızı harekete geçirmek için yapmamız gerek kavrama ayarının nasıl yapılacağınca sıra geldi bu kavrama noktası çok hassasiyet ve beceri isteyen bir iştir bu kadar hassasiyet ve beceri istemesine karşılık kullandığımız araç bu hassas noktayı yakaladığımız zaman bize bazı belirtiler bazı sinyaller verir bunları anlamak hiç zor değil .Bu hassas ayarı yakalamak için Önce aracımızı çalışır duruma getirip sol ayağımızla debriyaja sonuna kadar basıp vitesi 1. Taktından sonra (sağ ayağımız frenin üzerinde olacak ve el freni inmiş pozisyonda olması gerekli)Sol ayağımızı debriyaj pedalından yavaş yavaş kaldırmaya başlayacağız bu ayağımızı kaldırma işlemini yaparken kullandığımız araç bize bazı ip uçları aracın harekete hazır olduğuna dair bunlar sırasıyla şöyle sıralaya biliriz.

1.Debriyajdan ayağımızı çekince kavrama noktasına yaklaşınca Motorun sesi değişir normal rölanti sesinin dışında bir ses duyarsınız ve bu ses değişikliğini rahatlıkla anlaya bilirsiniz.

2.Direksiyonda normalde olması gerekenden fazla titreme olur

3.Devir saati olan arabalarda ise devir saatinin ibresi yerinde oynama yapar.

Bu yukarıda saydığım 3 maddeden hangisi sizin kolayınıza geliyorsa onu maddeyi kendinize baz alarak aracınızı harekete geçire bilirsiniz.

ÖRNEK: Bu konuyu okuyan bir sürücü adayı kendisine 3. Maddede yazan devir saatinin ibresinin oynamasını baz aldığını düşünürsek sürücü adayının yapması gereken .Sol ayağı ile bastığı debriyajdan ayağını yavaş yavaş kaldırmaya başlayacak ve devri saatinin ibresinin oynadığını gördüğü zaman ayağını debriyajda bulunduğu seviyede sabitleyecek hızlı ve seri bir hareketle ayağını fren pedalından kaldıracak ve seri bir hareketle gaz pedalına dokunacak(gaz verince arabadaki titreme bitecektir) ve bu sırada arabanın hareket ettiğini görecek yaklaşık 3-5 metre boyunca araba hareket ettiği zaman ayağını artık tam anlamıyla debriyaj pedalından kaldıra bilir.

Diğer maddelerde de aynı kurallar geçerlidir .Başka bir açıdan ise Debriyaj ve Gaz pedalını bir terazinin kefeleri gibi düşünün debriyajdan ayağınızı ne kadar kaldırıyorsanız bir o kadarda gaz pedalınıza basmanızda yeterli olacaktır ama şunu unutmayın debriyajdaki kavrama yarı çok hassas bir noktadır her arabada kavrama noktaları farklıdır.

Aracımız hareket ettirmeyi başardık ve aracımız yolda seyir halinde ve 1. Vitesle ortalama 10-15 metre kadar gittikten sonra aracımızın vitesini değiştirmemiz gerekecek bunu anlamak çok basit arabaya gaz verdiğiniz halde araba daha fazla hızlanmıyorsa ve motordan normalin üstünde ses geliyorsa artık vites değiştirmenin zamanı gelmiş demektir vites değiştireceğimiz zaman
1.Ayağımızı gaz pedalından çekiyoruz

2.Debriyaja sonuna kadar basıyoruz

3.Vitesimizi 2. Vitese takıyoruz ve ayağımızı debriyajdan biraz hızlı bir şekilde kaldırıyoruz ve hemen sonrasında aracımıza gaz vererek yolumuza devam ediyoruz

4.( 3-4-5) viteslere takarken de yukarıdaki sıraladığım maddeleri aynen uyguluyoruz.

5. Vites küçülteceğimiz yerlerde ise yine kurallar geçerlidir.

Yukarıda yazdığım konu maddeleri hepsi bir uyum ve ahenk için yapıldığı zaman güvenli bir sürüş elde edebiliriz aksi durumunda ise kontrolsüz ve hiç güvenli olmayan bir sürüşe sahip oluruz.Tabi araba kullanmak bu kadarla sınırlı değil bazı durumları ancak araç başında iken anlamak daha kolaydır.Kullandığımız araçta bulunan dikiz aynaları ise bize güvenli bir sürüş imkanı sağladığı için akan trafikte dikiz aynalarımızı mutlaka ama mutlaka her 3-5 saniyede bir kontrol etmeliyiz. Aksi takdirde etrafımızda bulunan araç ve yayaları zor durma sokarız ve altından kalkamayacağımız sonuçlarla karşılamak zorunda da kalabiliriz.
E.ARACIMIZI STOP ETTİRMEK
1.El frenini çekin (ayaklarımız fren ve debriyajda basılı olacak)
2.Vitesi boşan alınız.
3.Sinyallerinizi kapatın
4.Kontak anahtarını kendinize doğru çevirerek motoru durdurun
5.Yol durumuna eğimine göre vitesi 1 veya geri vitese takınız.

İyi Sürüşler…
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Blogger Comment
  Facebook Comment

171 yorum:

 1. çok güzel bi anlatım emeğinize sağlık gerçekten işe yarayacak bilgiler paylaşımlarınızın devamını bekliyorum

  YanıtlaSil
 2. çok sağolun çok açıklayıcı bir anlatım olmuş

  YanıtlaSil
 3. işinize yarıyorsa ne mutlu bana demek emeklerim boşa gitmiyor.Tavsiyelerime uyarak bi çok arkadaşım ehliyet sahibi oldu.

  YanıtlaSil
 4. hocam gerçekten çok akıcı bir dille konuyu anlatmışsınız tebrik ederim gerçekten işe yarayacak bilgiler benim işime yaradı ve faydasını gördüm umarım diğer arkadaşlarda faydasını görürler

  YanıtlaSil
 5. anlattıklarınızı hayranlıkla okudum gerçekten güzel ele alınmış bie makale tebrikler

  YanıtlaSil
 6. gerçekten güzel anlatmışsınız teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. Amacım siz adaylara en iyi şekilde yardımcı olabilmek eğer verdiğim bilgiler işinize yarıyorsa ne mutlu bana saygılar.Bütün sorunlarınız için izmirmtsk@hotmail.com ekleyin yada mail gönderin

  YanıtlaSil
 8. Aga herşeyi anladıkta vites değiştirirken ayağımızı gazdan tamamenmi alıyoruz ??? :D

  YanıtlaSil
 9. ewt vites değiştireceğimiz zaman sırasıyla

  1.Ayağımızı gaz pedelından tamamen kaldırıyoruz.
  2.Debriyaja sonuna kadar basıyoruz.
  3.Vistesimizi değiştiriyoruz.
  4.Ayağımızı debriyajdan yavaşca kaldırıp gaz verip yolumuza devam ediyoruz

  YanıtlaSil
 10. Çok saol çok iyi anlatıyorsunuz çok beğendim allah razı olsun...

  YanıtlaSil
 11. Bu bilgilerin işinize yaraması beni çok mutlu ediyor başarılar !!!

  YanıtlaSil
 12. 16 yaşındayım ve burayı okuduktan sonra araba kullanmış kadar oldum.

  YanıtlaSil
 13. :)(: Tşk bence şimdiden hazırlanmaya başlar ileride çok faydası olacak bu bilgilerin sana

  YanıtlaSil
 14. Ama pratik yamadıktan sonra hiç önemi yok bence :D Pratik çok önemli xD

  YanıtlaSil
 15. hocam ben babamın arabasıyla deneme yaptım ama bı turlu duzgun kaldıramadım yanu kalkarken araba sallanıor

  YanıtlaSil
 16. Bu işi yapmak devamlı pratik ister elbetteki yeni başlayanlar ilk zamnalar zorluk çekecekler sende yeni başlayan biri olduğun için sende zamanla devamlı prartik yaparak bu işolur merak etme

  YanıtlaSil
 17. çok güzel bir anlatım sergilemişsiniz emin olun çok işe yaradı. sandığım gibi zor bir iş değilmiş hatta çok kolay sadece biraz güven gerek sizin sayenizde başardım bunuda çok tşkler çok beğendim. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 18. işinize yaramasına sevindim umarım diğer kullanıcılarında işine yara

  YanıtlaSil
 19. hocam anlatış tarzınızda sürüşünüzde süper. bilgiler için çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 20. Tuğçe Tşk ederim inşallah bu bilgiler ile 18 eylül sınavını beraber kazanacaz sana güveniyorum !!! :)(:

  YanıtlaSil
 21. ben teşekkür ederim sizin gibi bir hocam olduğu için :)kazanıcaz hocam :)

  YanıtlaSil
 22. Rica ederim ben birşşey yapmadım :) sen yetenekli ve kabiliyetli birisin :) bunu kendin başardın ben sadace yardımcı oldum azcık :)

  YanıtlaSil
 23. yardımlarınız içinn çok çok çok teşekkürlerrr hocamm :)

  YanıtlaSil
 24. Ricaederim nedemek tuğçe :) hepsini sen yaptın

  YanıtlaSil
 25. Merhaba Bn 15 Yasındayım Ve Babam Bna Şuan Sana Araba Kullanmak İçin Çok Erken Diyor. Bn Buna Katılmıyorum Ve Arabayı Kontrollü Bir Şekilde Sürmekİstediğimi Söylüyorum Ve Aynı Tepkiler Devam Ediyor :) Bazen Anneme Baskı Yaparak Söyletiyorum Ve Yine Aynı Tepki Nicin Böyle Yaptığını Soruyorum Ve Şu Tepkiyi Verior Arabanın Tüm Bakımlarını Yaptırdım Ve Arabanın Biraz Daha Eskimesini Yani Kullanmasını Söylüordu Bn de Arabanı Yemicem Diodum Ve Susuodu :) Ne Yapmalıyım İzmir Mtsk ? Bir Büyüğüm OlarakSize soRayım Dedim Ve Bir de Ne zaman Arabayı Kullandırtmayı Öğreteceksin Diorum Ve Şu Cevabı Verior 19 Yasında Diresksiyon Tutarsın 20 Yasında Tam Olarak Örenirsin Dior :( Bnse 1 Sene Daha Bekleyip Tekrar Söyleyeceğm Artık Vermezse Çabucak Büyüyüp (Yaş Olarak) EHLİYET Falan Arabayı Onun Elinden Alıcam :)

  YanıtlaSil
 26. Güzel kardeşim çok dertlisin :) ben bu araba kullanmaya istanbulda 14 yaşında bizim mahalleden bir abimizin otoparkı vardı orada arabaların içini temizleyerek başladım anlayacağın ben bu işi babamdan öğrenmedim sanada git bir otoparkta çalış demiyroum :) babanın korkusu şu olsa gerek ben bu işi bizim oğlan öğretirsem bu arabayı alır kaçar :) gibi bir düşüncesi olabilir haklı olarak ama eminim zamanı gelince babam sana bu konuda yardımcı olacaktır benden tavsiye fazla üzerine gidip babanı bunaltma bence şimdi motor trafik ilkyardım derslerine okuyarak trafik levhalarını öğrenerek başlaya bilirsin sonra bu öğrendiklerin hakkında babam ile paylaşırsın ve babanda bu oğlan gerçekten bu işe hevesli deyip sana yardımcı olmaya başlar diye düşünüyorum :) her türlü sorun için bana ulaşa bilirsin izmirmtsk@hotmail.com babanıza selamlar saygılar (bu işi ne kadar erken öğrenirsen senin için o kadar iyi olur)

  YanıtlaSil
 27. babanın korkusu şu olsa gerek ben bu işi bizim oğlan öğretirsem bu arabayı alır kaçar :) gibi bir düşüncesi olabilir


  Aynen Babam Anneme Bunu Da Söylemiş Annem De Bna Bunu Söyledi Ve Ben Araba Sürmek İstemediğimi Söyleyince Bir Oh Cekti Ama İnsan Kndi Malına Neden Zarar Wersin Suan Ewde Yedek Anahtar da War, Bn Arabayı Kullanmayı Biliorum Fakat Babama Tasdik Ettirmem Gerektiği İçin Baskı Yapıorum Neden Kacırayım Ki Arabayı Bunları Söylemem Gerken Babama Bunları Söyleyemiorum :(

  YanıtlaSil
 28. üzülme zamanı gelince baban sana bu konuda gerçekten yardımcı olacaktır biraz daha büyüyüp bilinçlenmeni bekliyor :) izmirdeysen gel yanıma ben öğreteyim sana

  YanıtlaSil
 29. Ben Samsunda Oturuorum Keske Gelebilsem Üzgünüm. Ama Gercekten Söylediklerime Cevap Yazdıınız İçin Ve Bu Konuyla İlgilendiğiniz İçin Tesekkür EdErim

  YanıtlaSil
 30. ricaederim ben burada sizlere hizmet vermek için burdayım her zaman bütün sorularına cevap vermeye hazırım

  YanıtlaSil
 31. Abicim ben 15 yaşındayım.Bir senedir büyüklerim gözetiminde araba kullanıyorum.Ve gerzekten çok iyi araba kullanıyorum bunu büyüklerimde dile getiriyor.Dün babam bana artık sana güveniyorum istediğin zaman benden anahtar alabilirsin dedi fakat ben trafiğe çıkmaya korkuyorum ya kaza yaparsam diye napmalıyım ? :)

  YanıtlaSil
 32. bana kalırsa sen hiç trafiğe çıkma ailen ne kadar iyi araba kullandığını söylese bile seni yeteri kadar tecrübe sahibi değilsin bu tecrübesizlik önce senin ve sonra çevredeki insanların malı ve canı tehlikede olacağını unutma ... Ama çok araba kullanma isteğin varsa ailenin gözteminde uygun yerlerde kullanmanı ve yaşın dolduğu zaman da ehliyet almanı tavsiye ederim kardeşim

  YanıtlaSil
 33. Tamam abicim çok saol. yardımların için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 34. ricaederim ben her zaman burdayım :)(:

  YanıtlaSil
 35. Way bea Bnim Babam daha hala Direksiyon tutturmadı bu arada bn samsunda oturan 15 ysında olan cocuk :)

  YanıtlaSil
 36. :)(: acele etme herşey zamanla olur kardeşim

  YanıtlaSil
 37. etmiom zaten artık okullar acıldı daha bi işime yaramaz :)

  YanıtlaSil
 38. sıkmacanını hafta sonu tatili var

  YanıtlaSil
 39. Şey Acaba vites değiştirirken debriyaja sonuna kadar mı basıyoruz? :D :)

  YanıtlaSil
 40. Ewet eğer sonunna kadar basmassak balata dişlileri ayırmaz ve vites geçmez veya vites dişlilerinden sürtünme sesi gelir

  YanıtlaSil
 41. merhabalar anlatışınıza ve samimi yorumlaranıza bayıldım.bende yeni yeni kullanıyorum arabayı ben farkında değilim ama hızlı sürüyormuşum babam öyle söylüyor:)benimde şimdilik tek korkum karşı yoldan kamyon ve benzeri büyük araç gelmesi henüz öyle bir durum olmadı ama olursa ne yaparım bilmiyorum:)birde kırmızı ışıkta durduktan sonra araba istop etmeden nasıl hareket ettirmem gerekiyor.

  YanıtlaSil
 42. Sürücülüğe yeni başladığınız için elbetteki böyle korkularınız olacak bende ilk şöför koltuğuna oturduğum zaman bende korkuyordum ama emin ol bu korku gecici bir korku zaman içinde bu korkularını araç kullanarak yeneceksin.Şöyle düşün sen karşından gelen bir araca çarpmak istermisin elbette istemezsin emin ol karşından gelene araçta sanar çarpmak istemeyecektir :)(: Arabayı spot ettirmemek için debriyajı çok iyi kullanmak gerek bence sen ilk önce düz ve boş bir alanda debriyajın kavramasını çalışman ve öğrenmek gerek bunu için çok çalışmak lazım o ince hassa noktaya ayağını çok iyi alıştımalısın (Not: debriyaj ve diğer pedalları kullanırken topukların mutlaka yere değsin peddallar ayak ucunla bas)Kırmızı ışıkta durduğun zaman hemen vitesi 1'e tak ve sol ayağını ile yavaşca debriyajdan kaldır araba titremeye başladığı zaman ayağın debriyajın üzerinde kalsın sarı ışık yandığı zaman da arabaya önce gaz ver titreme gidecektir ve araba ufak ufak hareket edecektir bir kaç metre bu şekilde araba hareket ettiği zaman ayağını tamamen debriyajdan kaldırarak yoluna devam edebilirsin

  YanıtlaSil
 43. çok teşekkür ederim zamanla korkularımı yenerim inşallah:)yorumlarınız çok faydalı oluyor emin olun izmirde olup sizden ders almak isterdim ama maalesef:((

  YanıtlaSil
 44. Başak gösterdiğin ilgi için tşk ederim senin gibi duyarlı sürücü adaylarına ders vermek bende çok isterdim .Direksiyon başında olan korkular sadece işi bilmediğinizden kaynaklanmaktadır emin olun işi öğrendikçe daha zevk alacaksınız ve korkularınız yavaş yavaş bitecek emin ol ve kendine güven :)(:

  YanıtlaSil
 45. siz böyle konuştukça kendime güven geldi tekrar teşekkür ederim.en fazla bir ay sonra kendine güvenen korkularını yenmiş bir bayan sürücü olarak ileti göndereceğim inşallah:)her ne kadar bayan sürücülere güven duyulmasa da ben kendime güveniyorum.çok fazla teşekkür sıkıcı olur bir müddet sonra ama yinede kendimi alamıyorum teşekkürler:))

  YanıtlaSil
 46. Herşeyde zamana ihtiyaç vardır unutma emeklemeden yürümek olmaz .Bu iş zaman + pratik + güven ister eminim sende bu 3 unsur fazlasıyla var belli işin üzerinde düşmenden sürücü olmaya biraz daha alıştığın zaman şimdi içinde bulunduğun duruma gülüp geçeceksin emin ol ...Başak senden bir ricam olacak sınav sonuçlarını banada bildirirsen sevinirim saygılar :)(:

  YanıtlaSil
 47. hocam ben elcın sıvastan yazıyorum babamdan ogrenıyorum yavas yavas araba kullanmayı dusuk vıtese alırken gaza basmamak yuksek vıtese alırkende gaz vermekmı gerekır hocam saygılar

  YanıtlaSil
 48. vister yükseltmeden önce arabaya gaz vererek motorun devrini yükselttikten sonra debriyaja sonuna basarak vistes yükseltiriz.Vistes düşürürkenden hızımız azaldığı zaman yinden bulunduğumuz devre göre vistes küçültürüz :)

  YanıtlaSil
 49. Ben Hiç Zorluk Çekmedim ÇÜnkü oto parkta çaLıştım kendi kendime öğrendim:)15 yaşındayım ve bir mofiyeli doğanım var.

  YanıtlaSil
 50. Sürücülükte deneyim fayda etmez uunutma genÇ şöföR :)

  YanıtlaSil
 51. Tşkler çok yararlı bililer :)

  YanıtlaSil
 52. işinize yaramsına sevindim

  YanıtlaSil
 53. del_bey@otmail.com18 Ekim 2010 10:40

  anlatımlarınız çok güzelbende yeni başladım eşim öğretiyor.bu gün ikinci çıkışım.güzel öğrendiğimi söylüyor. peki ne zaman trafiğe çıkabilirim.kaçıncı çıkışımda
  otobanda 3.viteste 80 de sürdüm.4-5 kilometre.ama trafik işaretlerini bilmiyorum.öğrenebileceğim bir site tavsiye edebilirmisiniz.kurallar daha önemli olsa gerek.şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 54. Akan trafikte araba kullanmanız için her gün pratik ve eğitim yapmalısınız bu süre sizin kabiliyet ve yeteneğinize bağlıdır.Bana kalırsa en kötü ihtimalle 8-12 ay arasında trafikte rahatlıkla araç kullana bilirsiniz.Sadece düz yolda araba kullanmak yetmez trafiğin bir çok çilesi var .Size tavsiyem trafiğe çıkacak pozisyona gelene kadar eğitimlerinize devam edin araç kullandıkça kabiliyet ve beceriniz zaman için mutlaka artış gösterecektir ve bir süre sonra güveniniz yerine gelecektik.
  Diğer bir tavsiyem ise bu işi bilen bir eğitimciden almanızda ciddi anlamda faydası olacak .Trafik işaretlerini bu linkten takip edip örene bilirsiniz
  http://www.elbistan.pol.tr/elbi/Trafik/trafik_isaretleri.htm

  Diğer sorularınız için bana ulaşa bilirsiniz sizlere yardımcı olmak bana mutluluk veriyor size ve eşinize saygıla :)

  YanıtlaSil
 55. saolun gerçekten güzel anlatmışsınız ama arbayı nasıl geri sürecegimi bilmiorumm bunuda ögrenmek isterim yaşım 16 ama hemen ögrenmek ve kullanmak istiyorum kızım ismii eliff

  YanıtlaSil
 56. merhaba elif ilgin için öncelikle teşekkür ederim güzel bir konuya değinmişsin eğer sitemi ve konularımı devamlı takip ediyorsan senin için bu konuyu en kısa zamanda acacam

  YanıtlaSil
 57. merhabalar..yarın direksiyon dersim var ve daha önce hiç araba kullanmadım.nasıl olacak bilmiyorum heycanlıyım yardım edinn lütfennn :(

  YanıtlaSil
 58. yukarıda yazdığım makaleyi iyice okumanızı tavsiye ediyoreum mutlaka işinize yarayacaktır.Öncelikle kendinize güvenin ve sizlere anlatılanı çok iyi dinleyi anlamadığınız yerleri hocanıza mutlaka sorun yuada bu site aracılığı ile bana yazın ben elimden geldiği kadarıyla yardımcı olayım size

  YanıtlaSil
 59. az önce geldim eve dersten hocam çok iyi olduğumu söyledi tek sorun direksiyonla fazla oynamam bunu nasıl düzeltebilirim?

  YanıtlaSil
 60. alışana kadar bir süre böyle olur eğer sorun halen devam ediyorsa sol dirseğinizi kapı konsoluna sabitleye bilirsiniz yada ilk önce tek elle kullanmayı deneyin ...Birde direksiyona gereksiz müdahale yapmayın yani şu düz yolda giderken direksiyonu sabit tutun araç sağ / sola çekerse çok küçük hareketle direksiyona yön verin bir süre sonra düzeldiğini göreceksiniz

  YanıtlaSil
 61. çok teşekkür ederm verdiğiniz bilgiler için..

  YanıtlaSil
 62. merhabala ben Samsunda Oturan 15 yasındaki çocuk bnim durumumda hala bir gelişme yok :) :) fakatbn durumumdan cok memnunum serviste giderken bizim gördüğümüz hatalar yüzünden artık araba falan kullanmak istemiorum bu arada hocam isminiz nedir şu isminizi bi öğrenebilsek:) öyle hitap edelim size hocam

  YanıtlaSil
 63. bu iş hemen olmaz biraz sabır ve zamana ihtiyacın var :) adımda mehmet

  YanıtlaSil
 64. Bence de Mehmet Hocam Saolun Werdiğiniz Bilgiler İçin

  YanıtlaSil
 65. ricaederim kardeşim her zaman yardıma açığım bu cumartesi yani 27 kasımda direksiyon sınavı var istersen bi büyüğün ile yakında bir sınav alanı varsa git oradaki atmosferi gör derim

  YanıtlaSil
 66. hocam ben de bu haftasonu direksiyon sınavına gireceğim inş. Kursa kayıt olduğumdan beri yazılarınızı da dikkatle takip ediyorum ve çok yararlanıyorum. Verdiğiniz bilgiler ve emeğiniz için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 67. sade ve anlaşılır bir üslup ile anlatılmış teşekkür.

  YanıtlaSil
 68. tşk ederim ilginizin devamını bekliyorum

  YanıtlaSil
 69. Ben bu siteye 7 aralıkta girdim ve sizin yazdıklarınızı okudum. Gerçekten çok güzel bir anlatışınız var. Sizin anlattıklarınızdan yola çıkarak kafamda arabayı nasıl süreceğimi oluşturdum :) Babamında eğitimi altında arabayı kullanmayı öğreneceğimi düşünüyorum. Anlatımız için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 70. paylaştığım bilgilerin gerçekten işinize yaramasına sevindim...Her türlü sorunuzu yanıtlamaya hazırım :)

  YanıtlaSil
 71. makalelerinizi çoğunu okudum hepsi çok güzel anlaşılır bir dille yazılmış okuyan insanın anlamaması çok zor tebrik ederim başarılarınızın devamını dilerim

  YanıtlaSil
 72. derya hanım ilginiz için tşk ederim faydalı oluyorsa ne mutlu bana :)

  YanıtlaSil
 73. merhaba ben sürücü kursuna kayıt oldum cumartesi sınava gırdım ümitliyim o konuda bugunde direksıyon kursundaydım arabayı 1ssat kullandım ama ben duruşardadamı debriyajı kullanıcam????

  YanıtlaSil
 74. buradaki konu başlığını okursanız sorunuzun cevabını bulabilirsiniz saygılar ve başarılar...


  http://izmirmtsk.blogspot.com/2010/09/debriyaj-nasl-kullanlr.html

  YanıtlaSil
 75. http://izmirmtsk.blogspot.com/2010/09/debriyaj-nasl-kullanlr.html

  bu linki kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırın debriyajın kullanılşması ile ilgili makalem var

  YanıtlaSil
 76. sema hanım : izmirmtsk@hotmail.com ekleyin makalenin tamamını göndereyim size

  YanıtlaSil
 77. arkadaşlarım herkezin bildiği gibi araba kullanmak incelik isteyen bir iştir bu işi öğrenene kadar çok zaman harcarız kafa patlatırız netice irtibariyle bu işi öğreniriz ama önemli olan bu işi ne kadar zamanda öğrendiğimiz ve öğrendiklerimizin ne kadarını kullana biliyoruz.Bir arabayı kullanmak için debriyaj pedalı ile aramız çok ama çok iyi olmalıki aracımızı trafikte dar yollarda sokak aralarında rahat rahat kullana bilelim.Öncelikler debriyajın nerde kullanmalıyız önce bunu bilmeliyiz

  Debriyaj Ne zaman Kullanılır

  1.Vites Değiştirirken (Vites yükseltmek veya vites küçültmek)

  2.Yavaşlayıp Dururken

  yukarıdadanda belli olduğu gibi debriyajın kullanım alanı çok az ama iyi bir sürüş için çok iyi kavramasını ve kullanmasını bilmeliyiz.

  Debriyajı Hangi Durumda Nasıl Kullanmalıyız

  Arabayı Kaldırırken : Aracımızın başına geçtik debriyaja bastık ve vitesimizi 1'e taktık el frenizimiz indirdik(sağ ayak ferinin üzerinde olacak aksi takdirde arabamız kaya bilir)çıkış sinyalimiz verdik arabayı yerinde kaldırmamız gerekiyor bu durumda debriyaj çok önemli bi yer kaplıyor debriyajın kavrama noktasını yakalayamadığımız zaman araba stop eder yeniden çalıştırmk zorunda kalabiliriz bunu için yapmamız gereken çok basit ip uçları verecem debriyajı kullanmak için

  *Devir saati olan arabalarda debriyajdan ayağımızı yavaş yavaş çekecez (sağ ayak fren üzerinde olacak)ayağımız debriyajdan çekerken gözümüz devir saatinde olacak öylebir noktaya gelince devir saatinin ibresi yerinde ufak ufak oynama yapar ve araba titremeye başlar işte bu oynamayı ve titremeyi yakaladığınız zaman kavrama (rölanti)noktasına geldik demektir.Evet kavrama noktasını yakaladık ve ayağımız o noktada sabitlenmeki öyle hassas bir noktadaki ayağınız en ufak oynamada aracınız stop eder buna dikkat etmeliyiz.Ayağımızı bu noktada sabitledikten sağ ayağımız fren pedalından kaldırarak hızlı ve seri bir biçimde gaz pedalına basıyoruz aracımızdaki titremenin geçtiğini göreceksiniz (gaz pedalına sonuna kadar yüklenmeyin sanki ayağınızın altında yumurta varmış gibi gaz pedalına basın (Devir saatinde 2 veya 20 yazan yere gelene kadar gaz vermeniz yeterlidir.işin en hassas yerine geldik gaz verirken aracımıza arabanın yerinden hareket ettiğini hissedeceksiniz ve gaz vermeyi kesmeden ayağınızı yavaş yavaş debriyajdan kaldırmaya devam edin eğer bunu uygularsanız sorunsuz bir kalkış yapa bilirsiniz.


  *Devri saati olmayan arablarda ise yine aynı şekilde ayağınızı debriyajdan kaldırın direksiyonda normalde olmasından daha fazla titreme olacak ve motorun sesi değişekcek işte bu nokta kavrama noktasıdır geresi yine yukarıda anlattığım gibi olacak


  Not: Rampalarda araç kaldırmak içinde yukarıda yazdıklarım aynen geçerlidir.Bazı forumlar bloglarda görüyorum rampalarda el frenini çekerek kaldırın diye yazıyorlar bence saçmalık gereksiz bir uygulama gibi geliyor ...

  Vites Değiştirirken Debriyajın Kullanımı
  Vites değiştiriceğiniz zaman sırasıyla
  1.Ayağınızı gaz pedalından çekin
  2.Debriyaja sonuna kadar basın
  3.Vitesinizi değiştirin
  4.Ayağınızı debriyajdan yavaşca kaldırın
  5.Gaz vererek yolunuza devam edin

  YanıtlaSil
 78. teşekkürrr ederimmmm ama direksiyon hocası beynimi karıştırdıııı kırmızı ışıkta dururken ben direkk frene bastım gene durduuu buyuyunce anlarım=)

  YanıtlaSil
 79. :) durmadan önce debriyaja basıp hemen arkasından frene basmamız gerek yoksa araba stop eder öksüz çocuklar gibi yolun ortasında kalırız...

  YanıtlaSil
 80. :)))))))))ben bugun şoktayımm bana hocam debriyajı frenı gosterdı sonra haydi bakalım trafıgee resmen titredimmm=))kapıda araba olmasa hayatta ugrasmam bu işlerle yarın 8 te tekrar egıtım var soru işaretlerimi paylaşırım teşekkürr ederimmm

  YanıtlaSil
 81. her zaman yardımcı olmaya hazırım Allah kaza bela vermesin

  YanıtlaSil
 82. ya ben bişey diyecem önce debriyaj sonra frenle durduk yolda bekliyoruz mesela o bekleme esnasında ayagımız hala debriyaj ve frende olması gerekiyormu yada bırakmalımıyız arac yine sabit dururmu

  YanıtlaSil
 83. tesekkurler cok guzel olmuş ellerıne saglık

  YanıtlaSil
 84. mesela kırmızı ışıkta duruyorsun ...Eğer vistes takılıysa ayağın debriyajda olmalı aksi takdirde araba stop eder...ama durduğunuz yerde vitesi boşa alırsan debriyaja basmak zorunda değilsin.Fren meselesine gelince her zaman tedbir maksatlı ayağımızın frende olmasında fayda var

  YanıtlaSil
 85. Gülümser Çelik5 Ocak 2011 03:10

  sitenizi bir arkadaşım tavsiyetti gerçekten arkadaşımın tavsiye ettiği kadar güzel bir site arkadaşım sayenizde direksiyon sınavını kazanmış inşallah bende sizin sayenizde kazanırım.

  YanıtlaSil
 86. hocam çok iyi anlatm teşekkürler.. ben bişey sorcaktım. vitesi küçültürken sırasıylamı küçültmemiz gerekiyor yani 5de ise önce 4 snra 3 gibi mi yapmamz gerekiyor.. teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 87. Vites küçültürken sırasıyla düşürmenize gerek yok ... Mesela 5 vites'de 90 km hızla gidiyorsun yolun durumuna göre yavaşladın.Olmadık birşey çıktı karşına ve olması gerekenden daha çabuk bir şekilde 50 km hıza düştünüz o zaman vitesi direk 3'e takarak yolunuza devam eebilirsiniz...

  YanıtlaSil
 88. teşekkürlr :)

  YanıtlaSil
 89. ricaederim verdiğim bilgilerin işinize yaraması beni sevindiriyor sizden bir ricam olacak sitemi facebook profilinde 1 kerede olsa paylaşırmısınız birde destek amaçlı sponsor reklamlara 1 kere tıklamanız yeterli olacaktır

  YanıtlaSil
 90. bnde yenı yazılacagım ehlıyet bu kadar seyı nasıl aklımda tutup uygulayacagım bılmıyorum tesekkur ederım acıklamalarınız cok ışe yara umarım .:D

  YanıtlaSil
 91. paylaşım için teşekkürler.
  çok yararlı bilgiler paylaşmışsınız

  YanıtlaSil
 92. çok güzel sade ve anlaşılır bir dilde yazılmış tebrik ederim

  YanıtlaSil
 93. hocam ben üç gündür direksiyon kursuna gidiyorum ama şimdiden gözüm korktu çünkü rampada kaldım bugün tesadüfen bilgisayardan araba kullanma tekniklerini ararken sitenizi gördüm ve tekrar tekrar okudum inşallah faydası
  nı görürüm teşekkürler
  hocam

  YanıtlaSil
 94. sizlerle paylaştığım bilgiler elbettteki işinize yarayacak bilgilerr .Anlatımda zor görünüyor olabilir ancak uygulamada o kadar zor bir şey değil takıldıüınız bütün konularda sizlere memnuniyetle yardımcı olmaya çalışa bilirim izmirmstk@hotmail.com 'dan bana ulaşabilirsiniz

  YanıtlaSil
 95. arabalar hakkında herşey ..

  YanıtlaSil
 96. melekyıldız30 Ocak 2011 10:14

  2.girişimde 66 ile kladım ilkte 67 ile kaldım.bn kötü niyet olduğunu düşündüm.yazılı ilkti 97 95 92 ile geçmiştim.acaba kursu deiştirme şansım var mı?yoğun bi işim olduğu için pek çalışamamıştım ama direksiyon hocam baştan beri iisin demişti.2.kez kaldım lütfen cvp werirmisiniz kursumu değiştirme imkanım varmı??çok üzüldüm:( 2 üni bitirmiş birisi olsarak bi arabayı süremiomuyum diye kızıorum kendime.hep sınırda bırakıolar....
  değiştirebilirmiyim????

  YanıtlaSil
 97. slm melek öncelikle sınavlarda başarızı olmandan dolayı üzüldüm...Şunu unutma yazılı sınav tahsil meselesi ile ilgili tahsili iyi olan birisi yazılı sınavda başarılı olur ancak araba kullanmak birazda yetenek işidir.Kursu değiştirme imkanın var ancak bu senin açından iyi olmaz ciddi anlamda maddi zarara girersin.Yapman gereken kursu gidip kaydının silinmesini istersin ancak kurs muhtemelen senin kaydını silmeyecektir önelikle kursa olan borcunun kapatmanı isteyecektir ondan sonra kayıt silme işlemi gerçekleşir sende kaydın silindikten sonra başka kursa gidip açılan ilk döneme kayıt olabilirsin diğer bir yöntem ise hiç bir sınava girmeyip dosyayı yakarakta kaydını silebilirsin bu yöntemler sizin için zaman va maddi kayıp olacağını unutmayın .....Dİreksiyon hocanız her zaman sizin duymak istediğini söyler (ben hariç )ki moraliniz yüksek olsun iş böyle olunca sizde hocanız iyi deyince sizde rahatlıyorsunuz ve sonuç hüsran ile bitiyor ehliyete acil ihtiyacınız varsa ve kurs hocalarından memnun değilseniz özel ders alarak kendiniz yetiştire bilirsiniz... diğer sorularınız için izmirmtsk@hotmail.com ekleyin görüşelim

  YanıtlaSil
 98. melekyıldız1 Şubat 2011 11:44

  cvp için teşekkür ederim....gerçekten yetenek işiymiş:( bide heyecanımı yensem...ama ben bir kişiy 67 ile bıraqkmazdım.bırakacaksa 50 ile bıraksaydı keşke.3puan için uğraş dur şimdi.kurstanda soğudum acaip..allahtan araba sürmekten soğumadım:9acil ihtiyacım yok ehliyete ama araba alıcaktım kredi çşekicektim millet araba yapıo biz sürremioz yaaa:D
  nyse 2 parmak sal debriyajı muabetine başlıcazz geene off off

  YanıtlaSil
 99. Heycanınızı zaman içinde araç kullanarak yenebilirsiniz.Ayrıca araçta bulunan 2 komisyon üyesi sizlere not verirken müşterek not vermiyorlar ayrı ayrı sınav belgeleri var ellerinde 2 ayrı not verip ortalaması siz notunuz oluyor

  YanıtlaSil
 100. Araba kullanmak için gerekli olan bütün temel bilgileri vermişsiniz elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 101. Rica ederim işinize yaramasına sevindim

  YanıtlaSil
 102. hocam süpersiniz valla yaa çok güzel anlatmışsınız siden ders almak isterdim size nasıl ulaşa bilirim acaba

  YanıtlaSil
 103. üstad şimdi arabamızı çalıstırdık attık 1 e sonra 2 ye attık karsımıza ısıklar çıktı ilk önce gazdan ayagımızı çekıyoruz sonra frene yavas yavas basıyoruz ve en son deb basıp bosa alıyorz bu söylediklerim dogrumu biraz açıklarsanız :)

  YanıtlaSil
 104. tek kelime ile süpper

  YanıtlaSil
 105. hocam sitenizi bir arkadaşım tavsiye etti biraz inceledim arkadaşımın söylediği kadar güzel o kadar net bir şekilde anlatmışsınızki anlamamak mümkün değil sizden ders alan öğrencileriniz çok şanslı bence :)

  YanıtlaSil
 106. merhabalar hocam.. 10 ay önce ehliyet aldım. Gittiğim kurstan da çok verim aldım. direksiyon sınavım falanda çok iyi geçmişti 96 puanla geçtim, ama gel gelelim hocalarımın sakın ara vermeyin soğukluk girer tavsiyesine uyamadım malum vaktim oldu araba yoktu, araba oldu işte çalışmaya başladım vs. şimdi de kapının önünde araba ben heryere yürüyerek giden bi insan olarak geçenlerde yakında oturan anneme kadar gideyim dedim sağ salim gittim geldim çok şükür ama sol bacağımı heyecandan resmen hisstmedim:) sadece şurda bi hatam oldu arabaların geçtiği işlek bir caddeye çıkarken çok zaman harcıyorum, biraz geride duruyom, gelen arabayı göremiyom, bide duruşlarda vitesi hemen bire almayı alışkanlık haline getirmediğimiz için 2 le kalkmaya çalışıyorum falan arabayı stop ettirdim, o biraz moralimi bozdu stres yapıyorum arkadan araba gelicek bekliycek kornaya basar heyecan yaparım falan diye... Bilgileriniz için çok teşekkür ederim bende bunları paylaşmak istedim..

  YanıtlaSil
 107. Selam izmirmtsk...
  Ben 16 yaşındayım...Önceden düz vites arabamız vardı ve 50 denemede 1 kaldırabiliyordum anlatımınız mükemmel çok teşekkür ediyorum öğrendim diyebilirim :)
  Şu anda otomatik vites arabamız var ve çok rahat bir şekilde kullanabiliyorum.1 hafta içinde tekrar düz vites alıcaz kısmetse...
  Artık sürmeye alıştım ve düz vites kullanamama korkusu var hadi kaldırmayı ve vites değiştirmeyi anladım sayenizde...
  Kırmızı ışıkta debriyaj ve frene basarak durduk,vitesi boşa aldık,sarı yandı 1'e aldık,yeşil yandı yola devam edicez ayağımız debriyajda,aynı arabayı kaldırırken ki işlemi mi yapacağız yani debriyajtan yavaşça çekerken motor sesi değiştiğinde gaza basıcaz 10-15 metre gittikten sonra debriyajdan çekicez...Bu şekil mi acaba :) ?

  YanıtlaSil
 108. Ewet güzel kardeşim yazdıklarımı okuduğun anlatışından belli ....Kırmızı ışıkta durudun sarı yandı vitesi 1 taktın aracın sesi değişene kadar ayağını debriyajdan kaldırdın yani kanrama noktasını yakaladın o andan itibaren sağ ayağını frenden kaldıracaksın ve gaza vereceksin ama gazı kesik kesik vermeyeceksin gaza bastığın zaman istikrarlı bir şekilde basacaksın araba harekete gececek ve sende ayağını yavaş bir şekilde debriyajdan kaldırmaya dewam edeceksin 10-15 metre gittikten sonra normal vites değiştirme işlemini gerçekleştireceksin

  YanıtlaSil
 109. mrb ben 29 yaşındayım 3. vitese kadar gidebiliyorum ama bendede şu korku var duramam diye yani ışıkta veya ne biliyim herhangi bi durum oldugunda ben nasıl atlatcam bu korkuyu daha gerci ehliyeti gecdigimi bile bilmiyorum yeni girdim sınava yorumlarınızı bekliyorum tşkler :(

  YanıtlaSil
 110. o kadar güzel anlatmışsınız ki.. helal olsun!
  benim sorum; yokuş aşağı giderken ayağımız debriyajda mı kalmalı?
  sürekli debriyaja basmak sorun yaratmaz mı?
  şu debriyaj meselesini kafamda çok büyütüyorum da..
  cevabınız için teşekkürler şimdiden...

  YanıtlaSil
 111. Debriyaja basmak arabanın biraz daha seri gitmesini sağlar o yüzden rampadan aşağı inerken ayağımızın debriyajda olmaması gerekir ve vitesi boşa almamalıyız.aksine aracımın vitesde ve sağ ayağımız frenin hemen üzerinde kalmalı ...Deberiyajı kullanacağımız yerler bellidir zaten 1.araca ilk hareketi vereceğimiz zaman 2.vites yükselteceğimiz zaman 3.vites düşüreceğimiz zaman 4.yavaşlayıp duracağımız zaman debrijaı kullanacaz bunların dışında gereksiz yere debrijaı kullanmayacak debriyaja çok basmak baskı balatayı bitirir buda araç için hiç iyi bir durum değildir araçlarımn viteslerini değiştiremezsiniz ve yüksek masraf açar

  YanıtlaSil
 112. kendi kulladığınız veya diğer araçların hepsini fren mesafeleri vardır bunu mesafeyi hesaplamak hemen olacak bir durum değildir bunu ancak sürekli araç kullanarak korkularınız yener ve fren kavramını anlarsınız yolun başıbda olduğunuz için bu tür korkularını< olması çok normaldi bunu kendi adaylarımda biliyorm korkusundan kursu bırakmak isteyenler aülayanlar tireyenler terleyenler gördüm ama hepsinin artık bir ehliyeti var ve araç kullanıyorlar bunu sen neden yapamayasınki :)

  YanıtlaSil
 113. ÇOK FAYDALI VE ANLAŞILIR TEŞEKKÜRLER

  YanıtlaSil
 114. bilgilerden faydalanmanıza sevindim

  YanıtlaSil
 115. ben vıteslerı cozemadım

  YanıtlaSil
 116. yuuppiiiiiiiiiii kazanmışım sınavı hocxam çok çok tşklerr sizede :)

  YanıtlaSil
 117. ÇOK İSTİFADE ETTİM TEŞEKKÜRLER.EHLİYETİMİ ALALLI ÇOK OLUYO AMA DAHA HİÇ TRAFİĞE ÇIKMADIM.ARABANIN KOLTUĞUNA OTURUNCA KASKATI KESİLİLİYORUM.AMA KULLANMAYIDA ÇOK İSTİYORUM KENDİME GÜVENİYORUMAMA BU GRGİNLİGİ BİR TÜRLÜ YENEMEDİM....

  YanıtlaSil
 118. bunu ancak devamlı araba kullanarak yani korkularınızı üzerine giderek başara bilirsiniz ... bir süre sonra güveniniz yerine gelecektir...

  YanıtlaSil
 119. ya ben araba kullanmayı çok istiyorum en yakın zamanda da ehliyet alacağım ama trafiğe nasıl çıkarım diye hep korkuyorum

  YanıtlaSil
 120. korkularınızın üzerine giderek bunu gerçekleştire bilirsiniz bunun içinde devamlı sürekli araba kullanmanız gerekecek bir süre sonra taşlar yerine oturacaktır.

  YanıtlaSil
 121. merhaba sitenizi tesadufen gordum anlatiminiz icin tesekkur ederim..Ben yeni ogreniyorum araba kullanmayi kursa yeni baslicam sanirim calismak icin bi kac ay vaktim olacak..Bi sorum olucakti size arabayi durdururken once debriyaja sonra frene mi basiyoruz acaba ya da daha farkli durdurma sekilleri var mi esim o sekilde durdurmayi ogretti bana..

  YanıtlaSil
 122. Şuna yürekten inandım ki,size direksiyon eğitimi verecek kişi,çok iyi bir sürücü değil,ders verebilme yeteneğine sahip olandır.

  YanıtlaSil
 123. Her araba kullanmayı bilen direksiyon eğitimi veremez anlatmak anlatmak arasında çok fark vardır.Önemli olan sabır ve karşınızdaki insanın anlama kapasitesini anlaya bilmektedir ben bir direksiyon hocası olarak bütün adaylarıma aynı şekilde anlatmıyorum önce adayın anlama ve kavrana yeteneğini çözüyorum ve ona göre anlatım yapıyorum

  YanıtlaSil
 124. bu gün direksiyon dersine girdim eve gelincede sizin anlatımınızı okudum inanınki
  sürücü hocasından anlamadıklarımı sizin yazılarınızı okuyunca çok iyi anladım emin olun yarın sabah kendimden daha emin araba kullanacagım çok teşkürler

  YanıtlaSil
 125. hımm bu arada cumartesi direksiyon sınavım var bana şans dileyin lütfen

  YanıtlaSil
 126. Cumartesi günü direksiyon sınavım var.Arabam olmadığı için sözde direksiyon eğitimi veren birisiyle görüştüm.Araba kullanmayı az çok bilip bilmediğimi sordu.Ben de 3 gün eğitim aldığımı,az çok bildiğimi söyledim.Şahsına ait arabasıyla sınav güzergahına gittik.Arabayı kaldırırken debriyaj gaz ayarını yapamayınca,değerli direksiyon eğitimcisinden azar işittim.Bütün şevkim,hevesim kayboldu derken kendimi erken toparladım.Sonra kendileri yaptığı yanlışı farketmiş olacak ki,gaza getirme çabaları filan ama nafile..Belli ki arabasına zarar vereceğimden korkmuştu.Böyle insanlar nasıl bu işi yaparlar? anlamış değilim.

  YanıtlaSil
 127. semra hanım yazılarımın işinize yaramasına sevinidim her türlü sorunuza cevap vermeye hazırım ve Cumartesi günü gireceğiniz direksiyon sınavında sizlere başarılar dilerim saygılarım...

  YanıtlaSil
 128. herkes araba kullana bilir ama herkes araba kullanmayı öğretemez.Bu işin belli başlı kuralları vardır önelik sabırdır netici itibariyle hiç bilmeyen bir insana mekanik bir aracın kullanılmasını öğretiyorsunuz bu biraz bilgi beceri kabiley ve sabır isteyen iştir zaman zaman bizimde sinirlerimiz hırpalanıyor ancak bunu adaydan çıkartmak yanlış size tavsiyem işi bilen profesyonel kişilerden yardım almanız İZmir ilinde ikamet edenlere her türlü yardımcı olmaya çalışırım saygılar...

  YanıtlaSil
 129. merhaba 10-11 eylulde direksiyon sinavina girecegim..Yazili sinavim guzel gecti toplamda 4 yanlisim var,gecen hafta direksiyon egitimine basladik,onumuzdeki gunlerde de akan trafikte egitim gorecegiz.benim merak ettigim su:kırmızı ışığa yaklasinca debriyaj-fren yerine,araci bosa alsak ve daha sonra fren yaparak dursak direksiyon sinavinda bir sorun teskil eder mi acaba direksiyon egitimi aldigim hoca sinavda bundan not kirilabileceginden bahsetti..tesekkurler..

  YanıtlaSil
 130. hocam selamın aleyküm bir şey soracağım müsaitseniz sizin siteden araba kullanmasını kağıt üzerinde öğrendim sayılır 19 yaşındayım ve inanmıyacaksınız ama hayatımda araba çalışırken 1 kere ayağım depriyaja deydi :) o da boş alanda tabi abim sağolsun , sizin sitedeki yazıları okuyunca bir özgüven geldi kendime ehliyetim yok şuan her ehliyet araba muhabbetinde babam konuyu değiştiriyor sanki altında bmw var fiat doblo bizim araba milimi ne varmış onu bi kırdığımda 1 milyar küsür para gidecekmiş . şimdi hiç bişe umrumda değil 3 yıldır beni oyalıyorlar yetti canıma sabah yani 4 saat sonra kaçırmayı düşünüyorum.Yaylada kalıyoruz şuan kimse yok yolda yokuş yukarıda park etmiş , çıkarken zorlanmassam süreceğim arabayı belkide arabayı çarğacağım ama umrumda olmayacak , ilerde aşırı hız yapacam kaza yapacam umrumda olmayacak yani hocam hep bu babalar yüzünden aşırı hız yapıyoruz zamanında şevkimiz varken sürdürmüyorlar içimizde bir ukde kalıyor . Sonrada aşırı hızdan kazalar. Hocam size niye mesaj attığımıda bilmiyorum . Eğer kaza yapmassam bu yüzde yüz sizin sayenizde olacak . Şimdiden çok teşekkürler hakkınızı helal edin

  YanıtlaSil
 131. Kardeşim öncelikle sana şunu söylemeliyim "SÜRAT FELAKETTİR" UNUTMA yapacağın bir kazada geride bir çok yaşlı göz kalacak ...AÇık söylemek gerekirse bende araba kullAnmayı araba kaçırarak öğrendim bir çok genç bu şekilde öğreniyor bana sorarsa arabayı kaçırma babanın rızası ile al derim.Araba kullanmanın beceri ve yetenek işi olduğuun unutma sürücülük işini bana kalırsa bir profesyonel kişi tarafından öğrenmelisin bu yüzden kısa süre içinde bir kursa yazıl ve bu ehliyet sıkıntısını ortasdan kaldır gerisi zamanla olacaktır.her türlü sorunu cevaplamaya hazırım

  YanıtlaSil
 132. hocam slm direksiyon dersinde hocaların dikkat ettiği nedir neye göre bize puan verirler ve ben nasıl dönüş yapabilirim bilmiyorum direksiyon dersi daha 1 kere gördüm bana ne tavsiye edersiniz tşkler

  YanıtlaSil
 133. öncelikle size başarılar diliyorum aşağıda verdiğim linkte konu başlıklarını incelersenz sizin için kolaylık olacaktır...


  http://izmirmtsk.blogspot.com/2011/08/17-eylul-direksiyon-snav.html

  YanıtlaSil
 134. selam hocam şuan hayatımda 2. kez bugun ayağım depriyaja deydi :) ve çok mutluyum arabayı parktan çıkartırken biraz sorun yaşadım geri geri giderken bi kaç kere istop filan ondan sonra rahat bir şekilde sürdüm tabi sizin yazılarınız sayesinde :) mehmet hocam gerçekten insan arabaya binince insanlığını kaybediyor :) arabayı ilk kaçırışımdı ve ibre 100 gördü ve hayatımdaki güzel adrenalinlerden biriydi 6 bucuktan 8 bucuga kadar sürdüm ve çok rahattım keşke daha önce arabayı kaçırsaydım diyorum ama olacağı varmış ve hocam ben arabayı kaçırmasaydım üniversite bitirene kadar araba süremiyecektim

  YanıtlaSil
 135. hocam ilerdeki ehliyet sınavları hakkında bir bilginiz var mı ya da nereden öğrenebilirim ? yani başvuru tarihleri sınav tarihleri filan

  YanıtlaSil
 136. Merhaba daha once araci bosa alip fren yaparak araci durdurma konusunda yazmistim ve ben sizin bahsettiginiz 1. yontemi kullaniyorum debriyaj-fren..Işıkta araci bosa aldigim icin aslinda yine 1'e takip devam ediyorum..Debriyaja ışıkta basip balatalari yipratabilecegimden bahsediyor kimileri..Bu arada bugun calismaya basladim yesil ışıkta stop ettirdim kalkarken moralim bozuldu :(( esim bu sekilde sinavdan kalabilecegimi soyledi daha cok calismam lzm haftaya direksiyon sinavi var..Bir bayan olarak cok cabuk kapamiyorum bana ogretilenleri :(

  YanıtlaSil
 137. esim normalde cok sabirlidir ama bazen onun sabri bile tukeniyor dusunun yani :( o da iyi ogrenmemi istiyor ve cok destekliyor sagolsun..U donusu yaparken zorlaniyorum,2 ile donuyorum cogu zaman hafif frene basiyorum bi ayagim da debriyajda oluyo yavasladigim icin ama gaza basmakta gec kaliyorum dosunumu tamamladiktan sonra gaza basinca araba kalkmakta zorlaniyo gaz verince..sonra kontak anahtarini acarken arac dizel oldugu icin tek asamada kontagi cevirdigim zaman da (ki bu 2 saatlik calismada 2 kez oluyo maksimum)tepki aliyorum..İşin kotu yani yaptigim hatalari biliyorum ama zaman zaman tekrarliyorum..son olarak calismalarda 3. vitesin ustune cikamyorum tedrgin oluyorum..sinavda yol cok yogun degilse 3 ile gitmemin bi zarari olur mu acaba hani yol yogun degil neden basmiyorsun gaza gibi..Bi erkek gibi arac kullanmak istiyorum :(

  YanıtlaSil
 138. Anladığım kadarıyl siz bu sürücülükü işine ciddi anlamda önem veriyorsunuz öncelikle bu azminizin ve başarınızın devamını diliyorum.Öncelikler sizlere sınav hakkında kim ne söylüyorsa ciddiye almayın neden? çünkü ülkemizde bilende bilmeyende konuşuyor.Ayrıca direksiyon sınavını bu kadar gözünüzde büyütmeyin derim devlet size 5 hak vermiş 1 olmazsa 2 olmazsa 3 hakda alırsınız bu dünyanın sonu değil hiç bilmeyerek ehliyet almaktansa biraz daha bilgi ve tecrübe kazanarak ehliyet almak sizin için çok daha önemli olmalı .Direksiyon sınavında komisyon üyelerinin dikkat ettiği belli başlı konu başlıkları var bunların en önemlileri

  1.Direksiyon hakimiyetiniz (10 puan)
  2.Kumanda panellerini kullanırken ki direksiyon hakimiyetiniz. (101 puan)
  3.Heyecan ve sakinlik durumunuz (10 puan)

  siz direksiyon sınavında direksiyonunuza hakim olun gereksin hareketlerden kaçının,kafanıza göre hareketlerde kaçının,mümkün olduğu kadar size öğretilen trafik kurallarına mutlak uymaya çalışınız.Şehir içi hız limitleri 50 Km. olduğu için şehir içinde 3. vitesten yukarı genelde adayları çıkartmayız .bunun nedenleri ise hız kurallarına uymak birde hızlı giden arabaya hakim olmak çok daha zor olduğu için yani güvenlik açısından :) eşinizi arabası dizel ise işiniz daha kolay olacaktır dizel motor güçlü motordur kaldırmakta zorlanmazsınız.Amaaa eşinizi arabası dizel kayıtlı olduğunuzu sürücü kursundaki araba benzin/lpg ise arabayı kaldırmakta zorlanırsınız size tavsiyem kursun arabasına ağırlık verin ehliyetinizi alınca kendi arabanıza geçer ve kısa sürede kendi aracınıza alışabilirsiniz.

  Son bir tavsiye

  bol bol pratik yapın ...

  sınavınızda başarılar dilerim ve sınav sonucunu bizlerle paylaşırsanız sevinirim sayılar eşinize selamlar...

  YanıtlaSil
 139. slm ben ev hanımıyım ve ehliyet alacağım inşallah araba sürmeyi biliyorum ama şehir içinde sürmeye çok korkuyorum ne yapacağım bilmiyorum yolda gayet güzel sürüyorum ne yapacağım bana yrdımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 140. Yanitiniz icin cok tesekkur ederim gercekten de soylediginiz gibi bu ise cok onem veriyorum ve hakkini vererek araba kullanmak istiyorum.Pratik yapmanin onemli oldugunu bugun daha cok anladim zira yesil ışıkta hic stop ettirmedim u donuslerimi rahat yaptim.Hatta esim sinavda da bu sekilde kullanirsam gecebilecegimi soyledi :) Her gun pratik yapiyoruz...Işıkta stop ettirme nedenimi de farkettik meger araba hareketlenmeden gaza basiyormusum debriyajdan yarim cekince arac hareketlenince gaza basiyorum ve artik stop ettirmiyorum :)Kurs aracinda aslina bakarsaniz daha rahat suruyorum arac dizel ve rolantisi yuksek oldugu icin debriyajdan ayagimi cektigim anda araba gidiyor gaza basmaya bile gerek olmuyor :)Aslnda haklisiniz ilk seferde almak zorunda degilim ama yapi olarak bana verilen isi en iyi sekilde yapmak isteyen biri oldugum icin 1. defada gecmek istiyorum ve ehliyeti aldiktan sonra hemen trafige cikmak niyetindeyim.Bu arada ben de egitimciyim :)Yazdiginiz kriterlerde fena sayilmam umarim guzel bi notla gecerim direksiyondan da ve sinav sonucumu burdan sizinle paylasirim..

  YanıtlaSil
 141. İnşallah ilk seferde bu işi halldersiniz gönlümden geçen ve dileğim budur ama tekrar söylüyorum kendinizi bu kadar kazanmaya alıştırmayın ve benide yanlış anlamayın eğer ilk seferde olmazsa bu sefer ehliyete küsersiniz :) bunlar bizim yaşadığımız durumlar.Zamanınız daralıyor her fırsatta pratik eğitime önem verin.Hangi şehirde olduğunuzu ve direksiyon sınav pistinin nerede olduğunu bilmiyorum ama size tavsiyem direksiyon derslerinizi mümkün olduğu kadar sınava gireceğiniz parkuda tamamlamaya çalışın.

  Diğer tavsiyem ;

  Bol Bol Dur-Kalk Yaparak ayağınızı debrijanın kavrama noktasına alıştırın

  Ara sokakları kullanarak bol bol direksiyon hakimiyetinizi geliştirin.

  YanıtlaSil
 142. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 143. Artık ev hanımlarıda son zamanlarda ehliyet için sürücü kurslarına başvurusu arttı bu çok güzel ve sevindirici bir durum kendi adıma çünkü bu işi yapmak gerçekten özen,itina,dikkat,beceri,yetenek ve cesaret isteyen bir durumdur.Öncelikle göstermiş olduğuunuz bu cesaretten dolayı sizi tabrik ederim.Şehir içinde araba kullanmaktan korktuğuunuz söylemişsiniz ve bu korkuyu yenmek istiyorsunuz bunun için yapmanız gereken tek şey korkularınızın üzerine gitmektir ancak bu şekilde bu korkunuzu yenersiniz.Benimde çalıştığım sürücü kursunda sizi gibi düşünen bir çok bayan adayım oldu ve hepsi ehliyet sahibi oldular aralarından bazılarıda trafikte aktif olarak araç kullanmaktalar.Sizde bol bol pratik yapın bir süre sonra korkularınızı yendiğinizi göreceksiniz sizde sınav sonucunu bizimle paylaşırsanız sevinirim.Saygılar

  YanıtlaSil
 144. Ehliyetim olmadigi icin cok islek yollardan cekiniyorum zira bi hatam olursa sıkıntı yasayabilirim.Kurs araci ile onumuzdeki hafta imtihan pistinde calismayi planliyorum kursu arayip dediginiz gibi imtihan pistini de iyi bilmek onemli gercekten.Antalya'dan yaziyorum bu arada :)
  Korkularin ustune gitmek en dogrusu, ben de adim adim trafige ciktim.Once bos arazi- kurs pisti-cok tenha yol-tenha yol.. derken az biraz trafigin oldugu yolda surmeye basladim ve yadirgamadim.

  YanıtlaSil
 145. herşey tek seferde olmaz bazı şeyler için zaman gerekir araç kullanmakta böyledir zaman bağlı bir durumdur.Başarılarınız devamını diliyorum her türlü sorularınızı cevaplamaya hazırım

  YanıtlaSil
 146. Bugun sinav yerinde en işlek saatte ve en işlek caddelerde araba kullandim :) akşam iş cikisi oldugu icin oldukca yogundu ve hic panik olmadim,o yuzden cok mutluyum..Bol bol selektor yaptim aradan cikan araclara yol benim uyarisinda bulunmak icin :D Sadece sinav yerini gecip eve gitmeye karar verdigimde kendime guvenip, kırmızıda stop ettirdim arkadakiler cok fazla kornaya bastiklari icin...Yoksa esim guvenip eve goturmemi istemisti:)
  Kursumu da hic begenmedim sagolsunlar bi kere bile cikip sinav yerinde arac kullandirtmadilar ve aradigimda akan trafik egitiminin sona erdigini soylediler..Zahmet edip beni cagirmadilar bile..Mufettisin gelme ihtimaline karsi 1 kere bile devamsizlik yaptirmayan kurs,trafik egitiminde teftis korkusunu atmis olacak ki egitime cagirma zahmetinde bile bulunmadi..Anlayacaginiz bana arac kullanmayi kursum degil EŞİM ogretti..
  Bu arada direksiyon sinavı gunu bi de acikogretim sinavi varmis ve bi ihtimal sinav ertelenebilirmis..Sonuclari da aciklamadilar hala aksam saat kac oldu..

  YanıtlaSil
 147. E sınıfı ehliyet alanlardamı aynı bu şekilde kullanacaklar

  YanıtlaSil
 148. hocam yarın direksiyon sınavına gireceğim dün test sürüşünde hiç iyi deildim ne kalkarken ne vites deişirken nede dururken trafik hocamda sen unutmuşsun kalırsın sen sınavda diyerek iyice beni soğuttu özgüvenimi kaybettirdi ayrıca heyecanda yapıyorum biraz ne olur bana yardım edin acil cevabınızı bekliyorum...

  YanıtlaSil
 149. Merhaba esimle calismalarimin sonucunu aldim ve direksiyondan ilk sinavda gectim :) Her sey icin tesekkurler..Onumuzdeki gunlerde arabami alip,trafige akmayi planliyorum..

  YanıtlaSil
 150. Trafige adım adım cikmayi planliyorum mesela ise 6 da gidiyorum esimi de yanima alarak saatin de cok yogun olmadigi saatte beraber gitmeyi planliyoruz..Once gece ve tenha saatlerde cikip calismayi dusunuyorum.Park etmekte sorun yasiyorum o yuzden park calismalarina agirlik vericem insallah..Trafigin yogun oldugu yerlere bi anda cikma taraftari degilim..Bu arada diger illerde komisyon nasil bilmiyorum ama antalyada oldukca katı..Bırakmak icin 1 hata yeterli oluyor direksiyondan bicok arkadasim kaldi malesef..Araya zaman girsin istemiyorum sogurum diye,sicagi sicagina adim adim kulanmaya baslamanin daha iyi oldugunu dusunuyorum kendi acimdan..

  YanıtlaSil
 151. bencede fazla ara vermeden bu işin üzerine düşün kendinize olan güveniniz sizi kısa sürede srücü yapacaktır başarılarınızın devamını diliyorum... Sitwmize destek olmayı unutMayın saygılarımla...

  YanıtlaSil
 152. Selam ben şu kısmı anlamadım.. ilk kalkışta önce debriyaja basıp vitesi boşa alıyoruz ardından yine debriyaja basıp vitesi 1'e alıp sonra marşa basıyoruz denmiş yukarıda.. öyle yapacağımıza neden debriyaja basıp direkt 1'e almıyoruz da önce sıfır'a sonra 1'e alıp sonra kontağı çeviriyoruz anlamadım..

  YanıtlaSil
 153. süper anlatım tşk

  YanıtlaSil
 154. hocam süpersiniz valla sizden ders almak isterdim

  YanıtlaSil
 155. inanmıyorum yaaa gerçekten muhteşem bir anlatım tebrik ederim öğrencilerinizin yerinde olmak isterdim benim hocam hiç böyle anlatmıyor :(

  YanıtlaSil
 156. cumartesi direksiyon sınavım var çok heyecanlıydım ama öyle güzel ve akıcı anlatmışsınızki inanın rahatladım kendime güvenim geldi çok ama çok teşekkür ederim sınavdaki hocamın siz olun istedim benim için büyük kayıp:(

  YanıtlaSil
 157. msn adresini verirmisin :D

  YanıtlaSil
 158. teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 159. Hocam, kendinizi acemilere adamışsınız; bunu kimse yapmaz. İyi bir sürürcü olarak ben de teşekkür ederim. Allah'tan ben bu sıkıntıları atlatalı çok zaman oldu. Dünyanın ekvator çevresini en az 10 kez turladım sayılır. Daha kimsenin kılına dokunmadım(iki köpek bir kedi hariç) Onlarada çok üzüldüm ama kurtarma şansım yoktu. Adaylara tavsiyem aracınızı tadında tuzunda ve zevkle kullanın.Sürat en sinsi düşmandır. Nezaket ve saygıyı elden bırakmayın. Aracınız sizden bir parçadır onu sevin ve iyi davranın. Yırtıcı hayvanlarla dalaştırmayın. Yayınlasanızda yayınlamasanızda teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 160. Paylastiginiz bilgiler icin cok tsskletr hepsi cok faydali gerecekten. Benim sorum biraz daha frkli olacak ama daha onceden otm vites kullanyrdum simdi manuel kullanmaya basldm bgn seyir halindeyken vites gcrrken zorlandim be devir ibresi birden 6000e firladi nasil yaptigimi tam anlayamadim araca cok zarar vernismiyimdir sizce?Birde yogun trafikte seyir halinde nasil gitmek gerekir dur - kalk yaparken kaydir stop ettirme

  YanıtlaSil
 161. devir saatini yükselmesi ciddi bir sorun teşkil etmez anladığım kadarıyla ayağınızı debriyajdan kaldırmadan gaz pedalına basmışsınız :) yoğun trafikte araç kullanmak için öncelikler devam kullanacağınız aracın debriyaj pedalına kendinizi alıştırmanız gerek ayak bir defa debriyaja alışınca gerisi çorap söküğü gibi gelecektir asıl önemli olan debriyajın çalışma mantığını öğrenmektir :)

  YanıtlaSil
 162. güzel anlatım olmuş tebrik ederim

  YanıtlaSil
 163. güzel anlatım olmuş tebrik ederim

  YanıtlaSil
 164. geri gitme ve park konusunda da bilgi verebilir misiniz? ve benim diğer sorunum arkamda arabalar varken panik oluyorum özellikle kırmızı ışıkta kalkarken ya kalkamazsan diye özellikle kırmızı ışık rampa bir yerdeyse arabayı geri kaçırmaktan korkuyorm bu korkuyu nasıl yenerim özel ders alsam işe yarar mı? teşekkürler

  YanıtlaSil
 165. çok güzel anlatmıssınız teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
 166. çok gzl herkesn dedği gbi emeğnze sağlık...

  YanıtlaSil
 167. www.ehliyetvideo.com ,en iyi ehliyet sitesi,ehliyet videolu dersler,motordersi videolau

  anlatım,ilkyardım dersi videolu anlatım,trafik dersi videolu anlatım,ehliyey ders

  videoları,araba nasıl sürülür video,rampada araba nasıl kaldırılı video,yokuşta araba

  kaldırma video,yeni direksiyon sistemi video anlatım,direksiyon sınavından nasıl

  geçerim,ehliyet sınavından geçme ip uçları video,ehliyet videoları

  YanıtlaSil